24 Temmuz 2013 Çarşamba

üst sınıf iş güvenliği uzmanlığı belgesi için 2 sınav hakkı

Madde 55'i

MADDE 55- 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun Geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
"(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir."

1- Düzenleme C ve B sınıfı belge sahiplerini ilgilendiriyor.

2-C ve B'lerin sgk'ya ödenmiş prim gün sayısına bakılacak fakat neye göre bakılacak muallakta. nace kodlarına göre yapılacağını düşünmüyorum, bence az tehlikeli'de şu kadar, tehlikeli'de şu kadar, çok tehlikeli'de şu kadar primi, günü olanlara B veya A sınavına girme hakkı verilirse iyi olur.

3- 1 yıl içinde belirlenen şartları taşıyanlara C'lere B için B'lere A için 2 sınav hakkı verilecek.

4- Kamu personeli kesinlikle bu madde 55 kapsamına alınmalı, çünkü kamuda 1 temmuz 2014 olan yürürlüğe giriş süresi 1 temmuz 2016'ya atılıyor. iş güvenliği uzmanlığı belgesi olan kamu personelinin hem kamu dışında görev alma imkanı yok hem de bu değişiklikle 2 yıllık hak kaybına uğrayacaklar. hiçbir yerde görev alamamaları nedeniyle sınıf yükseltme imkanları da yok. bakanlık burada yarattığı mağduriyeti kesinlikle gidermeli.

5- C'den direk A için sınav hakkı verileceğini düşünmüyorum. (belki uzun süre çok tehlikeli işyerlerinde görev yapanlara örneğin en az 10 yıl gibi böyle bir hak tanınabilir.)

6- bakanlık bir an önce düzenleme yapmalı zira düzenleme fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 yıl içerisinde yapılabilecek. yani 1 yıl içerisinde bakanlık bir düzenleme yaptı yaptı yoksa madde geçerliliğini yitiriyor.

7- en fazla iki sınav hakkı verilecek. bakanlık 2013 yılında 3 sınav yapıyor. yasa 2013 temmuz'da yürürlüğe girerse bakanlık tarafından yapılacak olan düzenlemeye göre 2013 ağustos, 2013 kasım ve 2014 mayıs sınavlarından 2'sine giriş hakkı verilecek.


8- üst sınıf belge almak için sınav dışında eğitim kurumlarında kursa katılmak eğitim almak şeklinde bir düzenleme görüldüğü üzere madde hükmünde yer almıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder