24 Temmuz 2013 Çarşamba

üst sınıf iş güvenliği uzmanlığı belgesi için 2 sınav hakkı

Madde 55'i

MADDE 55- 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun Geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
"(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir."

1- Düzenleme C ve B sınıfı belge sahiplerini ilgilendiriyor.

2-C ve B'lerin sgk'ya ödenmiş prim gün sayısına bakılacak fakat neye göre bakılacak muallakta. nace kodlarına göre yapılacağını düşünmüyorum, bence az tehlikeli'de şu kadar, tehlikeli'de şu kadar, çok tehlikeli'de şu kadar primi, günü olanlara B veya A sınavına girme hakkı verilirse iyi olur.

3- 1 yıl içinde belirlenen şartları taşıyanlara C'lere B için B'lere A için 2 sınav hakkı verilecek.

4- Kamu personeli kesinlikle bu madde 55 kapsamına alınmalı, çünkü kamuda 1 temmuz 2014 olan yürürlüğe giriş süresi 1 temmuz 2016'ya atılıyor. iş güvenliği uzmanlığı belgesi olan kamu personelinin hem kamu dışında görev alma imkanı yok hem de bu değişiklikle 2 yıllık hak kaybına uğrayacaklar. hiçbir yerde görev alamamaları nedeniyle sınıf yükseltme imkanları da yok. bakanlık burada yarattığı mağduriyeti kesinlikle gidermeli.

5- C'den direk A için sınav hakkı verileceğini düşünmüyorum. (belki uzun süre çok tehlikeli işyerlerinde görev yapanlara örneğin en az 10 yıl gibi böyle bir hak tanınabilir.)

6- bakanlık bir an önce düzenleme yapmalı zira düzenleme fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 yıl içerisinde yapılabilecek. yani 1 yıl içerisinde bakanlık bir düzenleme yaptı yaptı yoksa madde geçerliliğini yitiriyor.

7- en fazla iki sınav hakkı verilecek. bakanlık 2013 yılında 3 sınav yapıyor. yasa 2013 temmuz'da yürürlüğe girerse bakanlık tarafından yapılacak olan düzenlemeye göre 2013 ağustos, 2013 kasım ve 2014 mayıs sınavlarından 2'sine giriş hakkı verilecek.


8- üst sınıf belge almak için sınav dışında eğitim kurumlarında kursa katılmak eğitim almak şeklinde bir düzenleme görüldüğü üzere madde hükmünde yer almıyor.

1 yorum:

  1. ÇSGB yetkililerinden sayın Ferdi Karakaya, İSG-Katip programı ile ilgili sunum yaparken konu gereği bir açıklama yaptı. Bu açıklamaya göre, 20 Eylül Cuma günü beklenen yönetmelik değişikliğini bitirdiklerini ve Başbakanlığa gönderdiklerini söyledi. Başbakanlıktan cumhurbaşkanlığına ve daha sonra da resmi gazete sürecine girdiğini, muhtemelen önümüzdeki hafta veya takip eden hafta resmileşeceğini söyledi. Hatta seminere gelmeden önce Genel Müdürüne bu bilgiyi deklare edip edemeyeceğini sorduğunu, genel müdürünün de (Kasım Özer) bunu onayladığını söyledi. Buna göre, 1500 gün ödenmiş prim günü olan C sınıfı uzmanların B sınavına girebileceğini, 3000 gün ödenmiş prim günü olan C sınıfı uzmanların da A sınavına girebileceklerini söyledi. Milli Eğitim Bakanlığına sınav tarihi ile ilgili sorduklarında ise Şubat ayına sınav yapabileceklerine dair cevap aldıklarını söyledi.
    Daha sonra, seminerde benim sorduğum bir soru üzerine, seminerden sonra konuşalım dedi, seminerden sonra çsgb stantta oturup sohbet ettik biraz. Sohbet esnasında bir ara bilgisayarını açtı ve yönetmeliğe bakarken, beklediğimiz yönetmelik değişikliğinin kırmızı renkte yazı ile mevcut yönetmeliğin içinde yer aldığını gördüm. Sorduğumda da çıkacak değişikliğin bu olduğunu söyledi. İlk cümle de şöyle başlıyordu, Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibariyle....... Zaten torba yasadan gelen geçici 4.maddeye eklenen fıkrada da ibare aynı. Yani bu durum yeni bir şey değil. Bu ibareye bakıldığında ise değişik haliyle kanunun yürürlüğe girdiği 2 Ağustos 2013 tarihi itibariyle uzman olmak şartı oluşmuş oluyor. Bu tarihten sonra uzman olmak bu kapsamın dışında tutulmuş oluyor.
    Yönetmelik değişikliğinde de gördüğüm gibi ödenmiş primlerin hangi tehlike sınıfındaki iş kolunda yattığının önemi yok. Hatta sorulan bir soru üzerine, sohbet havasında, simit bile satmış olabilir dendi. Yeter ki ödenmiş SGK primi olsun.

    YanıtlaSil